Koszt wynajęcia adwokata nigdy nie jest zbyt niski, lecz zdecydowanie lepiej zdecydować się na takie usługi, niż działać w pojedynkę. Należy jednak dokładnie przeanalizować opinie na temat poszczególnych kancelarii prawniczych, aby mieć pewność, że wybrana przez klienta stanie na wysokości zadania w ważnej sprawie. Oczywiście cennik usług prawnych zależny jest w dużej mierze od rodzaju prowadzonej sprawy, im jest ona bardziej poważna oraz szczegółowa, tym koszt wynajęcia adwokata będzie większy. Z reguły należy przygotować kilkaset złotych na pojedynczą poradę prawną, a kompleksowe reprezentowanie klienta przed sądem w sprawie karnej może kosztować kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od tego, jak długa taka sprawa będzie się toczyła przed sądem.

Poważne przestępstwa

Oczywiście najwięcej pieniędzy zapłaci się za prowadzenie sprawy karnej związanej z poważnymi przestępstwami, a więc np. gdy miało się styczność ze zorganizowaną grupą przestępczą, czy też popełniło się zabójstwo, albo istnieje takie podejrzenie. Wtedy też cała sprawa wraz z reprezentowaniem interesów klienta przed Sądem Rejonowym może kosztować nawet 15 tysięcy złotych, chociaż niektóre sprawy nie wymagają takich nakładów finansowych ze strony klienta. Każdy chce jednak udowodnić swoją niewinność za wszelką cenę, dlatego też na kosztach adwokackich nie powinno się oszczędzać, jeśli sprawa ma zostać doprowadzona do pomyślnego zakończenia. Duży wpływ na stawkę adwokata będzie miała też jego reputacja, doświadczenie oraz to w jakiej miejscowości on działa. Duże stawki tyczą się także specjalizacji podatkowej, kiedy trzeba cechować się naprawdę sporą wiedzę, więc w tym przypadku nawet pojedyncza porada prawna w większym mieście może kosztować około 500 złotych.

Sprawy karne o podłożu medycznym

Coraz częściej przed sądami badane są sprawy karne o podłożu medycznym. Związane są one np. z podejrzeniem popełnienia błędu lekarskiego, który naraził na utratę zdrowia pacjenta, czy też nawet przez taki błąd zginął pacjent. Całościowe prowadzenie sprawy w tym przypadku również będzie kosztować przynajmniej kilka tysięcy złotych, choć trzeba przygotować się na jeszcze większe wydatki, ponieważ wyrok zostanie ogłoszony najpewniej dopiero po kilkunastu rozprawach. Trudno jest czasami udowodnić w takich przypadkach winę lekarza, więc widać wyraźnie, że nie da się jasno określić tego, ile konkretnie pieniędzy zapłaci się za pomoc prawną, ale kilka tysięcy złotych na taką ewentualność trzeba mieć przynajmniej przygotowane.