Jedną z najczęściej wymienianych odmian prawa w dzisiejszych czasach jest oczywiście prawo gospodarcze. Prawnik, który chce zajmować się takimi sprawami powinien jednak pracować nad szlifowaniem swojej wiedzy od najmłodszych lat, ponieważ może mu się ona przydać później na praktykach, czy też na stażu, aby myśleć o atrakcyjnym zatrudnieniu w kancelarii prawniczej.

Prawo gospodarcze

Prawo gospodarcze można podzielić na publiczne oraz prywatne. Publiczne związane jest z definicją państwa oraz jego funkcją w ogólnej gospodarce kraju. Oczywiście mowa tutaj głównie o tym, w jakim stopniu państwo może ingerować w gospodarkę, ponieważ ta ingerencja nie powinno być zbyt przesadzona, aby przedsiębiorstwa nie były upaństwowione.

Prawo gospodarcze prywatne

Prywatne prawo gospodarcze to natomiast wszelkie stosunki zachodzące pomiędzy przedsiębiorcami, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Takie prawo to także relacje na linii przedsiębiorca – konsument, a te mogą być bardzo zróżnicowane. Jeśli np. konsument czuje się przez danego klienta oszukany, mowa tutaj o przedsiębiorcy, to może skierować sprawę do sądu przeciwko takiej osobie i to właśnie będzie sprawa prowadzona z tytułu prawa gospodarczego. Jak widać wyraźnie ta odmiana jest bardzo rozbudowana, a więc prawnicy zajmujący się tym na co dzień muszą posiadać bardzo szeroką wiedzę w tym zakresie, aby poradzić sobie z każdym wyzwaniem, które na nich czyha.

Prawo gospodarcze porusza takie wartości jak wolność gospodarcza, ochrona własności, czy też zasadę praworządności. Należy ściśle przestrzegać takich wartości, dotyczy to praktycznie każdego, aby nie narazić się przypadkiem na jakieś poważniejsze problemy, za które można odpowiadać nawet przed sądem. Zasady gospodarcze spisane są oczywiście w Konstytucji, dlatego można się z nimi dokładnie zapoznać. Każdy ma swoje prawa gospodarcze, chodzi tutaj zarówno o przedsiębiorców oraz konsumentów, ale te zasady obowiązują również państwo w całej swojej okazałości. Jeśli ktoś takie zasady złamie, to może mieć z tego powodu spore kłopoty.

Prawo gospodarcze jest dość ściśle powiązane z prawem pracy. Są to dziedziny prawa, które mają ze sobą sporo wspólnego. Więcej o prawie pracy możecie dowiedzieć się ze strony – kancelaria-gizinski.com